top of page
חיפוש

ראש הקהילה היוונית האורתודוקסית היה גם משמר!

הבשורות שהגיעו ביום חמישי בערב (22.6.2023) על מותו הטרגי של אב המנזר, הארכימנדריטס פילותיאוס היכו בתדהמה את הקהילה היוונית האורתודוקסית בעכו ואת המאמינים בגליל בכלל.


האב פילותיאוס נולד בכרתים בשנת 1962.

הוא ביקר בכנסיית הקבר ירושלים בפעם הראשונה בגיל 12 וכבר אז הצטרף לאחוות האחים של הכנסייה, למד במכון ללימודי דת ובשנת 1979 הוסמך לכומר.

התואר ארכימנדריטס מתייחס במקור לאב מנזר עליון שמפקח על כמה מנזרים או כאב למנזר גדול וחשוב במיוחד. המונח היווני "ארכימנדריטס" מורכב משתי מילים 'ארכי' שמשמעו הגבוהה ביותר או השליט והמילה 'מנדרה' שמשמעו מתחם. ארכימנדריט, הוא כומר הנמצא דרגה אחת מתחת לבישוף.

בשונה מן הנצרות הקתולית המערבית, אין מנהיג אחד לכנסייה היוונית האורתודוכסית. היא מאורגנת בפטריארכים, כשבראש כל אחד עומד פטריארך - הבישוף.

הפטריארכיה היוונית־אורתודוקסית וכנסיית הקדושים הלנה וקונסטנטינוס המכונה גם "המנזר היווני האורתודוקסי" נמצאת ברובע הנוצרי בירושלים העתיקה. בראש הפטריאמאז יושב מאז שנת 2005 הבישוף תיאופילוס השלישי ותוארו המלא הוא "פטריארכיית עיר הקודש ירושלים וכל פלשתינה, סוריה, עבר הירדן, כנא שבגליל, וציון הקדושה".

הסמל של הפטריארכיה היוונית האורתודוכסית הוא שילוב של האותיות היווניות טאו ופי, ראשי התיבות של המילים "טאפוס פילאקס", שמשמעותן ביוונית היא "שומרי הקבר הקדוש". הסמל מופיע בחזית של רוב הבניינים שבבעלות יוונית־אורתודוקסית בארץ ישראל.


האב פילותיאוס היה ראש הקהילה היוונית האורתודוקסית שמונה כ- 600 מאמינים בעכו וכ- 30,000 בגליל.

הוא התגורר במנזר בעכו והוביל את התפילות בכנסיית סנט ג'ורג' שבכיכר עבוד.
זוהי אחת מחמשת הכנסיות שמשמשות את הנוצרים בעכו, אבל היא הכנסייה היחידה של הקהילה היוונית האורתודוכסית. היא נחשבת לכנסייה הקדומה ביותר שנבנתה בעכו בתקופה העות'מאנית. משערים שהיא נבנתה במאה ה-16 על גבי השרידים של הכנסייה הצלבנית על שם לאורנטיוס הקדוש של בני גנואה. הכנסייה הצלבנית הזאת מופיעה על מפת מרינו סנודו שמתארת את עכו במאה ה-14. כאן בתמונה אפשר לראות את המפה, את הרובע הגנואזי שבה סימנתי את הכנסייה:


מחקרים וחפירות שנערכו באזור הזה בעכו לא הצליחו להוכיח את הטענה הזו.


בין השנים 16291634 חי בארץ ישראל הנזיר הפרנציסקני הצרפתי יוג'ין רוז'ה. בעכו הוא שנת 1631 בעכו הנזיר ואת הכנסייה תיאר בספר שכתב על יישובי ואנשי הארץ.


הכנסייה בעכו מכונה על שמו של הקדוש ג'ורג' (גיאורגיוס) קוטל הדרקונים. ג'ורג' הקדוש הוא קדוש נוצרי שחי בסוף המאה ה-3. הוא נחשב לקדוש החשוב ביותר בנצרות האורתודוקסית והינו אחד מארבעה-עשר הקדושים המסייעים. החל מן המאה ה-12 נפוצו אגדות, על-בסיס המסופר בחזון יוחנן (פרק י"ב, 7-9) בברית החדשה, שם מתוארת מלחמתו של שר המלאכים מיכאל בתנין. על-פי האגדה ג'ורג' הציל נערה מידי דרקון אכזר והרג אותו. מעל הכניסה לכנסייה מצוי תיאור דומה לזו שמעל הכניסה בכנסיית סנט ג'ורג' בלוד (בתמונה המרכזית) ולא נדיר לראות פסלים המתארים את האירוע ברחבי העיר עכו.


כנהוג בכנסיות היווניות האורתודוקסיות, החזית של הכנסייה מאד צנועה אך מבט מהמרפסת של הבית של מרים עייק (בית היסמין) על גג הכנסייה מראה שהכנסייה מעוצבת בצורת צלב.

פנים הכנסייה מפוארת ומרשימה וכוללת אייקונים ותיאורים של הקדושים הנוצרים על קיר האיקונוסטאזיס. זוהי המחיצה שמפרידה בין החלל המרכזי של הכנסייה האורתודוקסית, לבין אזור הקודש שבו ניצב המזבח ואשר בו נערכים הטקסים הדתיים. האיקונוסטאזיס מעוטר באיקונות - דמויות קדושים נוצריים ומכאן שמו. לפעמים כשעברתי ליד כנסיית סנט ג'ורג' בימיי ראשון והייתי שומעת את קולו מוביל את התפילה, הייתי פותחת את הדלת כדי לראות את הכנסייה היפיפייה הזאת. היא תמיד היתה מלאה במאמינים חביבים שהזמינו אותי להיכנס. צירפתי כאן כמה צילומים שעשיתי לפני זמן מה בהזדמנות כזאת וראיתי שם את האב פילותיאוס עם הקהילה.
לא פעם בעת שעמדתי על הגג של ביתה של מרים עייק ראיתי אב המנזר לבוש בבגדי עבודה, עומד על פיגום ומשמר את המבנה באהבה גדולה, מלטף כל אבן ודואג לכל פרט קטן.

בשנים האחרונות הוא הוסיף על החזיתות של הכנסייה קישוטים עדינים וצנועים שבעיניי כל כך מתאימים לצניעות החיצונית שמאפיינת את הכנסיות מהזרם היווני האורתודוקסי.

מותו של האב הרוחני של הקהילה היוונית האורתודוקסי בעכו הוא אובדן גדול, וליבי איתם!

ליבי עם הקהילה היוונית האורתודוקסית המקסימה שאיבדה את האב הרוחני שלהם.

איש יקר, חייכן וטוב לב יהיה זכרו של הארכימנדריטס פילותיאוס ברוך!

11 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page