top of page
חיפוש

תגליות מסקרנות מחפירות ארכיאולוגיות באושה

עודכן: 22 במאי 2021תמיד שואלים אותי איך ארכיאולוגים יודעים מה יש באתר?

איך מוצאים אתרים? איך הם יודעים לזהות שזהו המקום? איך ארכיאולוגים יודעים את שם המקום ואיך קובעים את התאריכים? איך יודעים מי היו האנשים שחיו באתר הזה ובמה הם עסקו?

 

ואני עונה שחייבים לראות כדי להבין. חייבים לבקר באתר שבחפירה. חייבים לשמוע בשטח על ה- "אוצרות" שיוצאים מתוך האדמה. הסתכלתי בדוח שקיבלתי מרשות העתיקות, וראיתי שבשבועיים האחרונים יש בערך 25 חפירות פעילות ברחבי הארץ. לא בכולם אפשר לבקר, לא כולם נמשכים הרבה זמן ובחלקם העבודה הסתיימה.

פה אצלנו בצפון, ביער קריית אתא, החפירה באושה נמשכת כל השנה ואפשר לבקר שם.


איפה האתר אושה נמצא?

זה אתר כמעט חבוי שנמצא על דרך נוף יפהפייה ביער קירית אתא, בקרבת מחלף מחלף סומך.

כמה פעמים נסעתם ממש שם ולא ידעתם על התגליות והסודות שמתגלים מתחת לאדמה???


מגיעים לשם דרך כביש מנחם בגין שבקרית אתא. הכביש הזה נפגש עם דרך 450 (דרך נוף קרית אתא), בדיוק מתחת לכביש 6 ומשם יש נסיעה של 2-3 דקות לשולחנות הפיקניק שליד האתר אושה. לפני שאני מבקרת בעתיקות, אני תמיד עוצרת לנשנוש קטן בצל.


האתר אמנם מגודר, לא חופרים שם כל יום ולא תמיד הארכיאולוגים נמצאים בשטח. אבל כל מי שמגיע יכול להסתובב בין השרידים ולהתרשם מהתהליך הארכיאולוגי. אני עוקבת מקרוב אחר התגליות, החדשות והחידושים. מרגישה שכל ביקור שם זאת תמיד הרפתקה מעניינת.


מהי אושה?


גם אני, כמו הרבה אחרים הכרתי את קיבוץ אושה שבעמק זבולון (וממש ממש קרוב לקריית אתא) אבל לא ידעתי איפה מסתתרת אושה העתיקה. אני מכירה את המקורות היהודים שמספרים על אושה, הכפר הגלילי הראשון שאליו עבר מוסד הסנהדרין אחרי מרד בר כוכבא במהלך המאה השנייה.

בעבר היה שם, במורדות הגבעה, ישוב ערבי בשם הושה ששימר את השם ההיסטורי של הישוב הקדום.


לפני שנים כמה "משוגעים לדבר" חיפשו רמזים, ערכו חפירות קטנות ועשו פעילויות חינוכיות מצומצמות במקום. לקראת יום ההולדת ה- 70 של מדינת ישראל רשות העתיקות התחילה מפעל גדול, מתוקשר ומושקע לאיתור ולחשיפה של הכפר היהודי אושה כחלק מהפיתוח של שביל הסנהדרין.

בחפירות הם חיפשו "רמזים" שמעידים שהיה במקום ישוב יהודי. הם גילו בראש הגבעה שרידי גתות שבהם יצרו בעבר יין. הם מצאו גת גדולה שבו יצרו שמן. הם יודעים להגיד בוודאות שזהו ישוב של יהודים כי בסמוך לגת נמצא מקווה כשר, שבו היטהרו כדי לשמור על קדושת השמן.
איך הכרתי את התגליות בחפירות הארכאולוגיות באושה?


לי הכי כיף להגיע לאתר כשאין אנשים, והארכיאולוג פנוי להראות ולספר לי על התגליות הטריות.

וכך קרה ביום חורפי כשהגעתי לאושה בשעות אחר הצהריים.

איעד, אחד הארכיאולוגים שעובד באתר מטעם רשות העתיקות, בדיוק סיים לעבוד והוא הסכים לעשות לי סיבוב ולעדכן אותי.

הסתכלנו על השרידים החדשים שנתגלו ליד בית הבד והמקווה.

הוא סיפר לי על שברי הזכוכית הרבים שנתגלו בחפירות יחד עם החרסים הרבים.במקורות היהודים מוזכר רבי יצחק נפחא שהתגורר באושה ושהיו לו 5 חצרות (כלומר איש עשיר ועמיד).

האם באחד מן החצרות הללו עסקו בניפוח וייצור כלי זכוכית?


בחפירות הארכיאולוגיות שהתקיימו באתר בקיץ 2019, נתגלו מסמרי ברזל ופטיש.

אז אולי לרבי יצחק נפחא בכלל היה בית מלאכה שעסק בנפחות ברזל???ייצור יין בעולם העתיק וכיום


אם יש באתר גת, נוכל לדבר על ייצור יין בעולם העתיק, ייצור שמן ומזון בכלל.

ואם אני כבר נמצאת על דרך הנוף של קריית אתא, אני ממשיכה לנסוע. בדרך על עוצרת לתצפית המקסימה על הפיתול של נחל ציפורי ועל הכפר הבדווי הנסתר ראס עלי. אני מגיעה בסופו של הדרך לאלון הגליל ומבקרת במשק אופיר לטעימות יין מיקב הבוטיק האיכותי ולדבש מהמכוורת המצוינת שלהם.17 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page